9 травня – День Європи
9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в цій галузі.
У результаті 18 квітня 1951 року у Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі, від якої, зокрема, веде свій початок Європейський Союз (ЄС).
Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається як День Європи.
В умовах повномасштабної російської агресії в Україну цей день набув для нас особливого значення. Тепер нашу країну та Європейський Союз єднають не лише спільні цінності, історія та культура. Країни, які раніше були просто сусідами, стали для нас насправді близькими друзями, помічниками та для багатьох – прихистком та порятунком від російської агресії.
Водночас українські воїни стали для європейців міцним щитом, який боронить фактично всю Європу від агресивних імперських амбіцій кремля. Відданість демократичним цінностям і готовність віддати за них життя вкотре доводить, що ми – європейці, а місце України – в ЄС і НАТО. Тому День Європи – наше спільне свято.
Починаючи з 2003 року Україна щороку відзначала День Європи, але у третю суботу травня. Відсьогодні ми будемо його святкувати разом з нашими європейськими друзями. 8 травня 2023 року Указом Президента України «Про День Європи» встановлено відзначати День Європи спільно з державами Європейського Союзу – 9 травня.
Вітаючи побратимів і друзів з європейських країн, ми бажаємо їм мирного неба та спільної для усього цивілізованого світу Перемоги над рашистськими агресорами. Щиро вдячні країнам ЄС, які підтримують Україну та допомагають.
Переможемо разом!

09.05.23 р.